Repertuar filmu "Witaj, nocy" w Sopocie
Brak repertuaru dla
filmu
"Witaj, nocy"
na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.
Czas trwania: 106 min.
Produkcja: Włochy , 2003
Premiera: 25 listopada 2005
Dystrybutor filmu: Gutek Film
Reżyseria: Marco Bellocchio
Obsada: Luigi Lo Cascio, Maya Sansa, Roberto Herlitzka
Nagroda za Niezwykły Indywidualny Wkład: Marco Bellocchio - Wenecja 2005
Europejska Nagroda Filmowa - Prix FIPRESCI (nagroda europejskich krytyków filmowych) dla Marco Bellocchio
Rzym, rok 1978. Chiara, młoda kobieta, wprowadza się ze swoim chłopakiem do nowego mieszkania. Pozornie prowadzi zwyczajne, pełne rutyny życie. Jej kolega Enzo zaczyna jednak podejrzewać, że pod spokojem i opanowaniem Chiary kryje się coś tajemniczego. W istocie okazuje się ona członkinią Czerwonych Brygad, włoskiej podziemnej organizacji terrorystycznej, która przygotowuje się do uprowadzenia byłego premiera Włoch i dokonania na nim egzekucji za domniemane zbrodnie.
Wydarzenia ukazywane są oczami Chiary, dziewczyny momentami zalęknionej, kiedy indziej zagubionej na pograniczu marzeń i rzeczywistości. Po skutecznym przeprowadzeniu pierwszego etapu planu stopniowo dają o sobie znać wyzwania związane z więzieniem wybitnego polityka w samym środku pogrążającego się w kryzysie kraju. Z upływem kolejnych dni napięcie wewnątrz grupy terrorystów, którzy podobnie jak ich ofiara są uwięzieni w niewielkim mieszkaniu, staje się coraz trudniejsze do zniesienia. Wątpliwości rewolucyjnej utopistki Chiary narastają i stopniowo zaczyna ona kwestionować - emocjonalnie i ideologicznie - swe czyny i wierność sprawie.
Film oparty jest na prawdziwej historii uprowadzenia w 1978 roku byłego premiera Włoch, Aldo Moro - zbrodni, która wstrząsnęła całym narodem. Jednak obecnie, w czasach, gdy komórki terrorystyczne i fundamentalizmy rozprzestrzeniają się po całym świecie, ten wrażliwy i głęboki film ukazuje alegorię śmierci socjalistycznych marzeń, która wykracza poza granice włoskiego kontekstu. Podchodzi do tematu z rzadko spotykanym współczuciem i humanizmem, sławiąc wartość życia i rozpaczając nad jego stratą, jednocześnie unikając moralnego osądu. Jego osobisty, a jednocześnie złożony i podniosły wymiar jest świadectwem szczytowej formy Marco Bellocchio, twórcy m.in. Czasu religii.
Wasze opinie
Polecam Italianistom
Film jest całkiem ciekawy,
zwłaszcza dla wszsytkich, którzy
interesują sie Włochami i ich
historią.Jednak mam wrażenie, że
tylko dla takich ludzi. Trochę
przypomina film dokumentalny,
ale napewno nie można zaprzeczyć
że jest zrobiony
dobrze.Polecam
dobry i warto
ale jak to jest, że
widziałam ten film nie w kinie,
ale w canal+ i to już z pół roku
temu...?