sopot.repertuary.pl
Film

Kandahar

Safar e Ghandehar

Repertuar filmu "Kandahar" w Sopocie

Brak repertuaru dla filmu "Kandahar" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Kandahar
Tytuł oryginalny: Safar e Ghandehar
Czas trwania: 85 min.
Produkcja: Iran / Francja , 2001
Premiera: 25 stycznia 2002
Dystrybutor filmu: Gutek Film

Kandahar to drugi po Rowerzyście film fabularny Mohsena Makhmalbafa, poruszający tematykę afgańską. W przededniu amerykańskich nalotów ten wybitny artysta irański zabrał głos w sprawie tragicznego losu tego kraju. Sam reżyser określa styl swoich filmów jako poetycki realizm. Określanie to doskonale pasuje także do Kandaharu, opisującego skomplikowaną sytuację w Afganistanie. Jest to unikalne świadectwo artysty, oparte na faktach i autentycznych przeżyciach dziennikarki Paziry, która w filmie Makhmalbafa gra sama siebie.

Kandahar nie jest ani dokumentem ani filmem fabularnym. Dzieło Makhmalbafa sytuuje się gdzieś pomiędzy tymi dwoma formami. To pierwszy film ukazujący współczesny Afganistan z innej niż dotychczas perspektywy: z perspektywy świadka, uczestnika tamtejszych wydarzeń. Nie jest to migawka telewizyjna, reportaż czy też program publicystyczny, lecz osobiste spojrzenie na Afganistan, refleksja wybitnego artysty, który był w Afganistanie i przejął się losem tego kraju i ludzi go zamieszkujących.

Kandahar opowiada historię młodej dziennikarki, Nafas, aktualnie mieszkającej w Kanadzie, która jako dziecko wyemigrowała z Afganistanu. Teraz jedzie do swojej ojczyzny. Jej siostra chce popełnić samobójstwo podczas najbliższego zaćmienia Słońca. Nafas postanawia odwieść ją od tego zamiaru. Ścigając się ze Słońcem, przemierza kraj ogarnięty wojną z talibami.

Kandahar porusza tematy głodu, biedy, totalitaryzmu, stosowania min. Opowiada też o sytuacji tamtejszych kobiet. Niektóre ujęcia przypominają formą neorealizm, inne surrealizm Felliniego. Jednak wszystkie charakteryzują się irańską zwięzłością, powagą, surowością. Reżyser osiąga bardzo sugestywną atmosferę tragedii i przemocy bez pomocy efektów specjalnych, eksplozji, krzyku cierpiących ludzi. Podróż głównej bohaterki jest zarazem podróżą do piekła, jak i poszukiwaniem człowieczeństwa, ludzkich odruchów, humanizmu w tamtejszych warunkach. Tak jak inne filmy mistrzów kina irańskiego, urzeka czystą poezją i złudną prostotą.


Średnia ocena: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
Oceniono 1427 razy. | Oceń film

Wasze opinie

spinka 30. lipca 2005, 22:13

polecam wszystkim którzy ubią niekonwncjonalne kino i interesuje ich ludzkie życie
film oglądałam już dość dawno temu, ale pamietam ze bardzo mi się podobał i zrobił na mnie duże wrazenie, zdaje sobie sprawe ze jego poetyka zupełnie różni sie od tej do której jesteśmy przyzwyczajeni, film bazuje raczej na wrazeniach i uczuciach wywoływanych za pomoca subtelnych obrazów ale tez czasem jaskrawych kontrastów
polecam wszystkim którzy ubią niekonwncjonalne kino i interesuje ich ludzkie życie

Słomianki 8. lutego 2004, 19:22

Gorońco
A my ot myślim, ze film całkiem niedurny.Pokazany Afganistan,tamtejsze ludzi i wszystku przysypane gorońcym piaskiem pustyni.Bardzoż tam chitre dzieci,im kazane czytać i śpiewać tamej,a jeden tyku siedzi i barmoczy. Poważnie przedstawiona problema braku nóg i wzrywających się laleczek.A jeszcze ten chłopiec razwioł na zielone (baksy) Nafas.Nic nie poniatnie,bo skończyłoś tak samo jak zaczynałoś

Magda 2. kwietnia 2003, 12:38

ciekawy temat
Film widziałam już ponad rok temu, ale pamiętam, że podobał mi się, choć jest bardzo statyczny i poważny. Jednak teraz można już z ulgą westchnąć: jak dobrze, że nie ma już Talibów!!!
No i ten poruszający wątek polskich pielęgniarek na tym dzikim terenie! Niesamowicie odważne dziewczyny. Bardzo ciekawe!

Y 11. stycznia 2003, 13:03

Uważam, że film jest naprawdę genialny. Brakowało mi tylko zakończenia

osama 5. lutego 2002, 13:07

naprawde wielkie kino
malo w tym sezonie w kinie takich filmow / i prosze nie mowic ze ma on cos wspolnego z polityka / wolne zarty / rowna sie on z kinem najwiekszych mistrzow - autorow kina / kazdy kto lubi ambitne kino powinien zobaczyc film / zwlaszcza jak mowie majac na codzien do czynienia z tym syfem wokol /

Apsik 5. lutego 2002, 3:13

Obecnie jeszcze brak...
Poprzednie opinie nie wpłynęły w rzaden sposób na moją decyzję... Na pewno wybieram się na to do kina...

klkl 4. lutego 2002, 15:15

Ja wcalę nie zgadzam się z przedmówcą
tyle

edzio 4. lutego 2002, 13:19

Cienki ...
Nie podobał mi się

Dodaj nowy komentarz Kandahar

Twoja opinia o filmie: